24 aug. 2017

Cupa Iboo, pentru cei mici și înțelepți

Categorie: Competiții

Dacă ești mic și știi șah, te așteptăm să ne dai MAT! J

Cupa Iboo este o competiție de șah, organizată în cadrul Gradinitei Iboo, de către Asociația SMART 4 YOU în colaborare cu Gradinita Iboo în 2015. La competiție participă copiii începători, nelegitimati la cluburi sportive, cu vârsta sub 7 ani si jumatate.

Turneul este compus din 5 runde, a câte maxim 15 minute / partida în total. Jucătorul care a adunat cele mai multe puncte după runda a 5-a va fi declarat câștigătorul competiției respective, la categoria de vârstă la care a participat. În caz de egalitate, se vor folosi criteriile decise de arbitrul șef al competiției.

La finalul competiției, primii trei clasați primesc diploma și premii.

Cupa Iboo dă posibilitatea copiiilor preșcolari să accepte provocări, să își descopere abilitățile prin șah, să se joace și să câștige tabla de joc.